Cross Country – Boys’ & Girls’

athlcal_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

Awards and Achievements

Fall 2022
  • Boys’ Team
    • Nolan Boerner ’23
      • 1st Team All County, 1st Team All Conference
      • Placed 4th at Conference (18:20)
      • Placed 7th at Sectionals (17:46)
      • Placed 70th at State (19:10)
    • Nolan Gasser ’25
      • Placed 12th at Conference (19:50)
    • Jack Ulrich ’26
      • Placed 14th at Conference (20:01)
  • Girls’ Team
    • Carly Lopez ’25
      • 1st Team All Conference
      • Placed 2nd at Conference (20:45)
      • Set the new 5k record at The Prairie School (20:45)
    • Fiona Anton ’23
      • Placed 12th at Conference (23:48)
    • Emilie Ulrich ’23
      • Placed 30th at Conference (27:11)
Fall 2021
  • Boys’ Team
    • 1st Place All-Conference: Nolan Boerner ’23
    • 10th Place All-Conference: Wyatt Knoell ’22
    • State Qualifier: Nolan Boerner ’23
  • Girls’ Team
    • 8th Place All-Conference: Caroline Lopez
    • State Qualifier: Caroline Lopez
Fall 2020
  • Boys Team State Qualifiers: David Clark, Sebby Babu (3rd at TPS Invite), Wyatt Knoell, Vincent Prafke (3rd at Racine City Meet), Nolan Boerner, Stephe’n McGravey Tate (2nd at Racine City Meet), JP Jorgenson.  State Alternate: Gavin Chadwick
  • Girls Individual State Qualifier: Brie Luchun Ledvina
  • Boys Team:  Sectional and Sub-Sectional Champions, 1st at TPS Invite, 1st at D3 Angel Invite, 1st at Racine City Meet
  • Girls Team:  4th at Sub-Sectional, 2nd at TPS Invite
  • All Conference:  Stephe’n McGravey Tate, Nolan Boerner
Fall 2019
  • Boys placed 1st and Girls placed 2nd at TPS Invite
  • Boys’ placed 2nd at Conference & 7th at Sectionals
  • Girls’ placed 4th at both Conference & Sectionals
  • Sectional Qualifiers: Gavin Chadwick, Vincent Praefke,  Stephe’n McGravey-Tate, Brie Luche-Ledvina, Fiona Anton, Emilie Ulrich & Kaja Baran
Fall 2018
  • Boys’ placed 3rd at The Prairie School Invitational, 3rd at Metro Classic Conference and 9th at WIAA Sectionals
  • Sectional Qualifiers:  Steve Savas, Jack Lopez and Vincent Guardiola (3rd at TPS Invite and 7th at Conference), Sectional Qualifier
  • Girls’ placed 4th at Metro Classic Conference and 7tth at WIAA Sectionals
  • Marielle Banco:  9th at Sectionals, 1st at TPS Invitational, 5th at Conference
Fall 2017
  • Boys’ – 2nd in Conference and 3rd (tied) in Sectionals
  • Matthew Attipetty: 6th All Conference
  • Vincent Guardiola: State Qualifier, 4th All Conference, 11th at Sectionals
  • Eli Vass: 5th All Conference
  • Girls’ – 4th in Conference, 8th in Sectionals
  • Marielle Banco: State Qualifier, 4th All Conference, 8th at Sectionals
Fall 2016
  • Boys’ – 2nd in Conference, 3rd at Sectionals
  • Girls’ – 5th in Conference
  • Vincent Guardiola: State Qualifier, 4th All Conference
Fall 2015
  • Boys’ – 3rd in Conference
  • Girls’ – 2nd in Conference
  • Abby Polzin: State Qualifier, 1st Team All County
  • John Mark Goeke: State Qualifier, 2nd Team All Conference, 1st Team All County
  • Eli Vass: 1st Team All Conference

Coach Contact Info:

Head Coach
Jim Larsen
Assistant Coaches:
Kathleen Rooney
Susan Barry