Track & Field – Boys’

Message Board:

Practice and game schedules are published on the Athletics Calendar, where you may download an app and subscribe receive game and practice text and email alerts.

Coach’s Info

Kathleen Rooney, Head Coach and Distance Coach
kathroons@gmail.com

Assistant Coaches:

Anton Graham, Jumping Coach
anton.graham1@gmail.com

Chris Hicks, Sprint Coach
chicks74@gmail.com

Michael Vanko, Hurdle Coach
michaelvanko@sbcglobal.net

Mike Menzhuber, Throwing Coach
bmenz2007@att.net

VARSITY

athlcal_button-template-(1)

scoreboard_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

JV

athlcal_button-template-(1)

scoreboard_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

Boys Track & Field

Awards and Achievements

2020

Season cancelled due to COVID-19 pandemic.

2019

Division II State Qualifiers:
Long Jump & Triple Jump: Quinton Stafford (3rd at Sectionals both events, 2nd at Conference/Long Jump, 1st at Conference /Triple Jump)
High Jump: Jack Polzin (2nd at Sectionals, 1st at Conference)
400M: Francesco Quattrone (2nd at Sectionals)

Conference Results:
3200M: Vincent Guardiola (2nd)

School Records Broken:
4×100 Relay:  Jason Frosch, Francesco Quattrone, Quinton Stafford & Jaden Stewart
Triple Jump: Quinton Stafford
High Jump: Jack Polzin

 

2018

Division II State Qualifiers:
4×400 Relay – Aaditiya Kumar, Francesco Quattrone, Tommy Bode, Harry Bukachek-Frazier, Will Gittens, and Jacob Boilek (1st place at Conference)
200M and 400M – Aaditya Kumar (3rd place at Conference)
400M – Francesco Quattrone (5th place at Conference)

Conference Results:
3200M – Vincent Guardiola – 2nd place
 
County Results:
400M – Aaditya Kumar – 3rd place
 

All County Honorable Mention:
Vincent Guardiola
Francesco Quattrone

School Record(s) Broken or Tied:
High Jump – Jack Polzin

2017

Division II State Qualifiers:
4×800 Relay – Cal Dudley Harry Frazier-Bukacek, Aaditya Kumar, Nolan Wolf (1st Place at Conference)
3200M – Vincent Guardiolon (2nd place at Conference and 2nd Team All County)

Sectional Qualifiers:
4×400 Relay – Cal Dudley, Aaditya Kumar, Francesco Quattrone, Nolan Wolf (1st Place at Conference)
400M – Aaditya Kumar (2nd Place at Conference)
800M – Cal Dudley (1st Place at Conference)

School Records Broken or Tied:
High Jump – Aaditya Kumar, tied

All County Honorable Mention:
Francesco Quattrone

2016

Division II State Qualifiers:
4×800 Relay – Cal Dudley, John Mark Goeke, Aaditya Kumar, Nolan Wolf (2nd Team All County)

Sectional Qualifiers:
800M -Cal Dudley
1600M & 3200M – John Mark Goeke (2nd Place at Conference)
400M – Aaditya Kumar (1st Place at Conference)

Conference Results:
4×800 Relay – 1st Place: Cal Dudley, John Mark Goeke, Aaditya Kumar, Nolan Wolf
4×200 Relay – 2nd Place: Joey Casteneda, Daniel Latyshev, Vincent Vanko, Nolan Wolf
800M: Aaditya Kumar – 2nd place

School Records broken or tied:
400M – Aaditya Kumar, new school record
High Jump –  Colton Mueller, tied school record (All County Honorable Mention)

All County Honorable Mention
Vincent Guardiola