Track & Field – Girls’

Message Board:

Practice and game schedules are published on the Athletics Calendar, where you may download an app and subscribe receive game and practice text and email alerts.

VARSITY

athlcal_button-template-(1)

scoreboard_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

JV

athlcal_button-template-(1)

scoreboard_button-template-(1)

roster_button-template-(1)

Girls’ Track & Field

Awards and Achievements

2021

Division III State Championships
100M: Camden Perry – 3rd

Division III State Qualifiers
4x100M: Makiyah Thompson, Mya Kennedy, Ava Collier-White, Camden Perry – 2nd at Sectionals
4x200M:
Makiyah Thompson, Mya Kennedy, Ava Collier-White, Camden Perry – 2nd at Sectionals
100M:
Camden Perry – 3rd at Sectionals

Conference Results
4x100M: Makiyah Thompson, Mya Kennedy, Sophia Burch, Camden Perry – 2nd
4x200M: Makiyah Thompson, Mya Kennedy, Sophia Burch, Camden Perry – 1st
100M: Makiyah Thompson – 1st
100M: Camden Perry – 2nd
200M: Sophia Burch – 3rd
Long Jump: CamdenPerry – 1st

All-County Awards
1st Team All-County: 4x200M
2nd Team All- County: 4x100M & Camden Perry

2020

Season cancelled due to COVID-19 pandemic.

2019

Sectional Qualifier:
100M MH & 300MH: Katie Jester (2nd in 100MH and 300MH at Conference)

Conference Results:
800M & 1600M: Marielle Banco 3rd (1st in 800M and 2nd in 1600M at Conference

Regional Results:
1600M: (2nd) & 3200M (3rd) – Caroline Ulrich

Indoor State appearance:
Ayanna Crenshaw, Reya Babu & Camden Perry

2018

Sectional Qualifiers:
100M Hurdles: Katie Jester (3rd place at Conference)

Conference & County Results:
1600M: Marielle Banco 3rd Place (County & Conference)

All County Honorable Mention
: Katie Jester & Marielle Banco

2017

Sectional Qualifiers:
100M & 200M – Carlen Baran (1st Place at Conference)
1600M – Marielle Banco (All County Honorable Mention)
Long Jump – Miera Smith
Triple Jump – Miera Smith (2nd Place at Conference)

Conference Results:
4×100 Relay – 1st Place: Carlan Baran, Ayanna Crenshaw, Kirsten Frosch, Miera Smith
100M & 200M – 1st Place: Carlen Baran
400M –  3rd Place: Carlen Baran
800M – 3rd Place: Marielle Banco
Discus – 2nd Place: Julia Reynoso

School Records Broken or Tied:
Discus – Julia Reynoso, new school record (1st Team All County)

Coach Contact Info:

Kathleen Rooney, Head Coach and Distance Coach
kathroons@gmail.com

Assistant Coaches:

Anton Graham, Jumping Coach
anton.graham1@gmail.com

Chris Hicks, Sprint Coach
chicks74@gmail.com

Michael Vanko, Hurdle Coach
michaelvanko@sbcglobal.net

Mike Menzhuber, Throwing Coach
bmenz2007@att.net